צור קשר

10 הדברים החשובים שאתם צריכים לוודא מול הקבלן שלכם

אם החלטתם על קניית דירה מקבלן חשוב מאוד לבצע בדיקות קפדניות טרם רכישת הדירה. רק לאחר יישום הבדיקות יהיה זה נכון ונבון לחתום על הסכם הקנייה של הדירה ולהתחיל ליהנות ממנה. מאמר זה ימנה בפניכם את כל הדברים החשובים ביותר שצריך לוודא אל מול הקבלן שבונה את הבניין.

נקודות חשובות- ניסיון, רעש אדמה ועוד..

  1. חוקיות - חשוב דבר ראשון לבדוק האם הקבלן יכול להציג רישיון עסק שיוכיח שהוא אכן פועל בצורה חוקית. יש לבדוק האם הקבלן אכן זכאי מבחינת החוק לבנות את הדירה בה אתם מעוניינים. חשוב מאוד לא לוותר ולבדוק שהוא רשום בפנקס הקבלנים ושמצוין בפנקס זה שהוא רשאי לבנות את סוג הבניין ומספר הקומות של הבניין בו אתם עומדים לרכוש דירה.
  2. ניסיון ומוניטין- אין תחליף לניסיון רב שנים, מקצועיות ומוניטין מוצלח. יש לברר עם הקבלן כמה שנים הוא עובד בתחום, מהם הפרויקטים אותם בנה והאם הוא יכול לספק רשימת ממליצים.
  3. בעלות קרקע- חשוב מאוד לשאול את הקבלן למי משתייכת האדמה עליה בונים. אם מדובר על אדמה פרטית חשוב מאוד לבדוק את כל הקשור אל נוסח הטאבו שלה באמצעות משרד המשפטים (ניתן לבדוק זאת באתר האינטרנט) ואם מדובר על קרקע שנמצאת בבעלות מינהל מקרקעי ישראל  חשוב לבדוק שאכן יש לקבלן זכויות והיתר לבנות על אדמה זאת (כולל הסכם חכירה).
  4. יציבות כלכלית- חשוב מאוד לוודא שמדובר על חברה קבלנית או קבלן עצמאי בעל גב כלכלי איתן לפרויקט הבנייה שלכם. כל זאת על מנת לוודא שאין מצב שהקבלן יפשוט את הרגל באמצע הפרויקט או שפרויקט הבניה יתעכב משום שאין מספיק כסף להמשיך את הבנייה.
  5. תוכניות עתידיות- חשוב מאוד לברר האם יש לקבלן תוכניות עתידיות לגבי פרויקט זה שאליהן אינכם מודעים. חשוב לדעת דברים אלו ולא לגלות לאחר שאתם נכנסים אל הדירה שיש לכם אנטנות סולאריות על הגג ושהקבלן התחייב להרחיב לשכנים את הדירה ולכן תצטרכו לחיות ברעש ואבק במשך תקופת זמן לא קצרה.
  6. זיכרון דברים ופיקדון – חשוב לוודא שיש סעיף בזיכרון דברים שאומר שאם אתם מתחרטים כל כספי הפיקדון שלכם יוחזרו לכם. אין זה סעיף שרשום בדרך כלל ולכן חשוב מאוד להוסיף אותו. אם הקבלן אינו מסכים להוספת סעיף זה, יש לשקול אפשרות של השכרת שירותיו של קבלן אחר.
  7. בנייה על פי תקנים- חשוב לוודא שהקבלן בונה את הבניין בו קונים דירה על פי התקן הישראלי לעמידות של מבנה בעת רעש אדמה, תקן 413.
  8. היתרי בנייה- קבלן חייב להציג בפני הלקוח את היתרי הבנייה של פרויקט המגורים. המבנה חייב להיבנות בצורה תקנית. בשום פנים ואופן אין לקנות דירה בבניין, אלא רק אחרי שהקבלן מציג את היתר הבנייה לאותה פרויקט.
  9. אישורים- חשוב לוודא שהקבלן יכול להציג בפניכם את האישורים המתאימים ממס רכוש וכן ממס ההכנסה.
  10. מסמכים- חשוב מאוד לוודא שהקבלן צירף לחוזה עליו מעוניינים לחתום תוכנית דירה, מפרט טכני, תוכנית עמודים ותוכנית מגרש.

לסיכום, על-מנת להימנע מעימותים ועיכובים מיותרים כדאי לבדוק טוב את כל סעיפי החוזה וגם את מה שלא מופיע בו. ככה תבטיחו לעצמכם קנייה בטוחה ושקטה.